Strefa Kienta

Logowanie do konta klienta
Login: 
Hasło: 
 
 Zarejestruj się jako nowy klient »

Firma EUROCOM

Dowiedz się - dlaczego warto nam zaufać?

EUROCOM jest krakowską firmą, dostarczamy klientom towary najwyższej jakości. Specjalizujemy się w sprzedaży elektroniki użytkowej jak systemy zabezpieczeń i kontroli dostępu, radia CB, nawigacje GPS, domofony oraz videofony.

więcej »

Nowości w naszej ofercie

Zobacz ostatnio dodane produkty

Nie wiesz co wybrać?
Potrzebujesz fachowej porady?
Zadzwoń, Napisz.
Skomponujemy ofertę idealnie dobraną do twoich potrzeb.
Pracujemy w godz. od 8.15 do 16.30
mail: biuro@videofon.pl

tel. 12 429 39 04

GSM 531 988 900

W ofercie systemy wieloabonentowe firmy COMMAX

Znajdź produkt: Cena od: Cena do: Marka: Kategoria:  

Powrót do: Wydarzenia

Radio CB a prawo polskie

Radio CB a prawo polskie

Częstym problemem przy wyborze radia CB jest pytanie czy urządzenie posiada homologację i czy jest ona wymagana podczas kontroli pojazdu. Obecne, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. Nr 230, poz. 1955) nie jest wymagane pozwolenie na użytkowanie urządzeń Radia Obywatelskiego CB wyłącznie w zakresie 29,96-27,41 MHz pracujących z modulacją częstotliwości (FM) lub amplitudy (AM) z mocą wyjściową nadajnika do 4W oraz dla modulacji jednowstęgowej (SSB) z mocą 12W dla szczytowej wartości obwiedni mocy (PEP).

Dziennik Ustaw Nr 230

Te zapisy nie nakładają na użytkownika radia CB obowiązku posiadania żadnego zezwolenia na korzystanie z radiotelefonów CB. Co za tym idzie nie jest też wymagane posiadanie przy sobie oraz okazywania w przypadku kontroli Świadectwa Homologacji lub Deklaracji Zgodności.

Jednak istnieje możliwość, że w przypadku kontroli pojazdu radio CB może nasunąć podejrzenie funkcjonariuszom, iż pomimo faktu że znajduje się ono w obrocie nie spełnia wymogów formalnych. Związane to może być z modyfikacjami konstrukcji radia, a co za tym idzie parametrów pracy. Innym przypadkiem jest także sprowadzanie radia spoza granic naszego kraju, gdzie dopuszczalne parametry pracy są inne i nie zawsze zgodne z przepisami polskiego prawa.

Jeżeli pojawią się jakiekolwiek uzasadnione wątpliwości co do użytkowanego urządzenia, wówczas funkcjonariusze kontrolujący pojazd będą chcieli zweryfikować czy radio CB zostało dopuszczone na rynek polski. W takich sytuacjach najprostszym rozwiązaniem jest pokazanie Deklaracji Zgodności lub Świadectwa Homologacji, co powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.

W przypadku braku tego dokumentu funkcjonariusze kontrolujący pojazd mogą zabezpieczyć urządzenie do czasu wyjaśnienia sprawy, co wiąże się z przymusowym demontażem radia CB. Na potrzeby prowadzonego postępowania należy także w późniejszym terminie dostarczyć dokument dopuszczający radio do obrotu w celu uniknięcia posądzenia o popełnienie wykroczenia a nawet przestępstwa.

Jak widać posiadanie przy sobie Deklaracji Zgodności lub Świadectwa Homologacji nie jest wymagane, ale nieraz ułatwia obu stronom udokumentowanie faktu iż posiadane radio CB spełnia wszelkie wymogi polskiego prawa.Link związany: http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=DF648A263C671DF4C60301CD9BF98DE6?id=WDU2005...

Najczęściej kupowane: